Odwiedza nas 15 gości oraz 0 użytkowników.
W tym dziale strony parafialnej czytelnik znajdzie informacje na temat ważnych wydarzeń parafialnych od roku 2008 do czasów współczesnych. Internetowa kronika naszej parafii będzie prowadzona na bieżąco. Zasadniczym jej celem jest przekazanie informacji o aktywnym życiu tej 600-letniej wspólnoty parafialnej. Fotoreportaże z opisywanych wydarzeń znajdują się w Galerii na naszej stronie parafialnej.
Rok 2008
Wizyta Biskupa Ordynariusza diecezji płockiej Piotra Libery - 12 września
„Jestem pod wrażeniem historii i żywotnej młodości tej parafii… To wielka sztuka łączyć historię ze współczesnością”- powiedział Biskup Piotr Libera odwiedzając parafię w Malużynie. Wizytacja kanoniczna Biskupa Płockiego w naszej parafii rozpoczęła się od odwiedzenia chorych parafian. W drodze powrotnej od chorych odbyło się spotkanie w Szkole Podstawowej w Woli Młockiej. O godz. 15:00 w kościele Ksiądz Biskup Piotr Libera spotkał się z przedstawicielami grup działających w parafii, następnie ks. Krzysztof Kozłowski złożył sprawozdanie z życia malużyńskiej wspólnoty. Ksiądz Biskup dużo uwagi poświęcił ministrantom. Był pod wrażeniem, że w liczącej 1690 osób wspólnocie jest aż 64 ministrantów. Biskup ordynariusz wręczył ministrantom legitymacje ministranckie- dokumenty upoważniające do posługi podczas Mszy Świętej i uroczystości kościelnych oraz wpisał się do Kroniki Ministranckiej. Na zakończenie Ksiądz Biskup poświęcił odnowione ołtarze, organy oraz witraże, po czym procesyjnie udano się na cmentarz parafialny. Wizytację zwieńczyła Msza Święta ingresowa, podczas której Pasterz Kościoła płockiego udzielił sakramentu bierzmowania 49 przygotowanym osobom. Wspólne fotografie z bierzmowanymi, a potem z bracią ministrancką były miłą pamiątką do kroniki parafialnej.
85-lecie okręgu ciechanowskiego Polskiego Związku Łowieckiego – 8 listopada
W naszym kościele parafialnym, który jest diecezjalnym ośrodkiem duszpasterstwa myśliwych w sobotę 8 listopada miała miejsce ważna uroczystość. O godz. 10:00 odbyła się Msza Święta pod przewodnictwem ordynariusza płockiego Księdza Biskupa Piotra Libery. Na początku nabożeństwa poświęcono obraz patrona myśliwych- św. Huberta. Myśliwi złożyli także ślubowanie, że „ będą przestrzegać sumiennie praw łowieckich, postępować z zasadami etyki łowieckiej, zachowywać tradycję polskiego łowiectwa, chronić przyrodę ojczystą, dbać o dobre imię łowiectwa i godność polskiego myśliwego”. Biskup w homilii mówił z uznaniem o pracy i tradycjach PZŁ: „Żyjąc w realiach XXI wieku, staracie się pielęgnować i rozwijać kult św. Huberta, zachowując od zniszczenia stare, leśne kapliczki poświęcone waszemu patronowi. Ale nie tylko. Troszczycie się często o stare krzyże, mogiły żołnierzy i powstańców rozsiane po polskiej ziemi. Często odnawiacie i wydobywacie z zapomnienia wizerunki Matki Bożej, figurki świętych. Nieraz stawiacie nowe kapliczki i krzyże na rozstajach leśnych dróg”. Ksiądz Biskup mówił również o szczególnej inicjatywie środowiska łowieckiego, jaką jest sadzenie dębów upamiętniających pontyfikat Jana Pawła II i sosen z nasion poświęconych przez papieża Benedykta XVI. Taką właśnie sosnę posadzono przy zabytkowym malużyńskim kościele po Mszy Świętej. Następnie w domu parafialnym i w namiotach na parkingu parafialnym odbyła się myśliwska biesiada dla wszystkich członków PZŁ, parafian i gości przybyłych na tą uroczystość. Można było posmakować m.in. myśliwskiego bigosu, grochówki, karkówki i innych tradycyjnych potraw staropolskich. Całą uroczystość swoją muzyką graną na rogu uświetniał zespół myśliwski „Pasja” z Radzymina. Na uroczystości przybyli również parlamentarzyści: posłowie- Mirosław Koźlakiewicz i Robert Kołakowski, oraz pani senator Janina Fetlińska, która zawsze z radością przybywała do Malużyna, zginęła pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r. Na uroczystościach zgromadzili się myśliwi z okolic Pułtuska, Płońska,Warszawy, Żyrardowa, Ciechanowa, Mławy, Żuromina, Działdowa i Lidzbarka Welskiego. W budynku parafialnym zorganizowano wystawę myśliwsko-przyrodniczą. Informacje o uroczystości przekazywano za pośrednictwem Katolickiego Radia Ciechanów i TVP INFO. Dzięki szerokiej informacji piękną wystawę przyrodniczą zwiedziły dzieci, młodzież i nauczyciele z kilkunastu okolicznych szkół. Odwiedzali tę wystawę także indywidualni przybysze, często z całymi rodzinami.
Rok 2009
80-lecie Ochotniczej Straży Pożarnej w Malużynie – 10 maja
W niedzielę 10 maja o godzinie 12:00 odbyły się uroczystości jubileuszowe 80-lecia OSP w Malużynie oraz Gminne Uroczystości Strażackie. Obchody rozpoczęły się meldunkiem komendanta OSP na placu przed kościołem. Po powitaniu wszystkich przybyłych gości przez burmistrza Waldemara Godlewskiego poświęcono nowy sztandar malużyńskiej jednostki OSP. Uroczystym marszem z udziałem glinojeckiej Orkiestry Dętej wszystkie oddziały Straży Pożarnej przeszły do kościoła. Mszę Świętą celebrował ks. Kan. Krzysztof Kozłowski, który jednocześnie jest strażakiem i przyczynił się do wznowienia działalności OSP w Malużynie w 1997 roku. W swoim kazaniu szczególną uwagę zwrócił na życiorys patrona strażaków – św. Floriana. Po Mszy Świętej mieszkańcy Malużyna dziękowali ks. Kozłowskiemu i burmistrzowi Godlewskiemu za wkład w rozwój Ochotniczej Straży Pożarnej w Malużynie. Z kościoła ponownie przemaszerowano na plac apelowy. Na placu zabrało głos wielu gości zaproszonych na tą uroczystość: m.in. starosta ciechanowski- Sławomir Morawski, burmistrz miasta i gminy Glinojeck- Waldemar Godlewski. Nastąpiło wręczenie odznaczeń i statuetek dla poszczególnych jednostek OSP. Dalsza część uroczystości miała miejsce w kapitalnie wyremontowanej strażnicy w Malużynie. Ksiądz Kozłowski poświęcił odnowiony budynek i wręczył malużyńskim strażakom dwie pamiątki: krzyż i obraz św. Floriana, które powieszono w głównej sali w strażnicy. Dla strażaków i gości mieszkańcy zorganizowali poczęstunek w wyremontowanej strażnicy, zaś na boisku szkolnym odbył się festyn do późnych godzin nocnych.
Przybycie relikwii patrona św. Wojciecha do naszej parafii – 22 października
Chwila była podniosła, bo czekano na nią 600 lat. 22 października odbyła się jednodniowa pielgrzymka do Gniezna. Była to pielgrzymka wyjątkowa, bowiem wraz z parafianami przybył do Malużyna patron w swojej relikwii. Wieczorem na placu przed kościołem rzesza parafian i okolicznej ludności z palącymi się pochodniami oczekiwała na przyjazd relikwii św. Wojciecha. Przez pięć poprzedzających to wydarzenie wieczorów parafianie gromadzili się w kościele na modlitwie różańcowej, a potem słuchali katechez o kroczeniu ku świętości głoszonych przez księży z okolicznych parafii i zaproszonych gości z Płocka. Wreszcie przyszedł wieczór przybycia relikwii. Proboszcz wyniósł relikwie z autokaru do ludzi zgromadzonych na placu, pobłogosławił, czyniąc w milczeniu znak krzyża, następnie wyruszyła procesja do kościoła. Po Mszy Świętej parafianie po raz pierwszy ucałowali relikwie swojego patrona. To było ich osobiste powitanie. Jak podkreślił ksiądz proboszcz- Święty Wojciech jest dla całej Polski zbyt cenną postacią, aby można było mnożyć jego relikwie. Zasadniczo znajdują się one w katedrze gnieźnieńskiej. Trudno je zdobyć, ale dzięki osobistym staraniom biskupa Piotra Libery mogły one na stałe zagościć w Malużynie. Do Gniezna udała się specjalna parafialna pielgrzymka licząca ponad 50 osób. W katedrze przy konfesji męczennika malużyńscy parafianie otrzymali relikwie patrona. Wraz z relikwiami otrzymano specjalny dokument „ex ossibus” wystawiony w języku łacińskim przez prymasa abpa Henryka Muszyńskiego. Dokument ten informuje o przekazaniu naszej parafii relikwii, czyli fragmentu kości wyjętej z grobu św. Wojciecha. Teraz relikwie św. Wojciecha towarzyszą każdej modlitwie w prastarym malużyńskim kościele. Nasza świątynia stała się czymś w rodzaju sanktuarium, gdzie można osobiście uczcić najważniejszego patrona Polski. Relikwie są wystawione na widok publiczny w bocznym ołtarzu. Te ważne wydarzenia zachęcają parafian do kierowania się przykładem życia św. Wojciecha w codzienności, by wiarę swoją odważnie wyznawać i bronić jej we wszystkich trudnych okolicznościach. Parafia Malużyn wyraża ogromną wdzięczność biskupowi płockiemu Piotrowi Liberze za Wielki Dar relikwii swojego patrona, który opiekuje się parafią od sześciu wieków.
Rok 2010
Był to czas szczególnie ważny dla księdza proboszcza i parafian, bowiem zbliżał się wielki jubileusz 600-lecia istnienia naszej parafii. Życie całej wspólnoty nabrało intensywnego tempa. Trzeba było przygotować się duchowo i materialnie do tak ważnego przeżycia. To co najważniejsze udało się zrobić już wcześniej dzięki ofiarności parafian i gospodarności ks. Kozłowskiego. Parafia może być dumna ze swojego dzieła, gdyż centrum naszej parafii nabrało całkiem nowego blasku. W roku 2000 została oddana do użytku nowa plebania, gdyż poprzednia liczyła blisko 120 lat. Nasza świątynia licząca 541 lat została kapitalnie odnowiona, a jej otoczenie zmieniło się w piękny ogród pełen drzew i krzewów ozdobnych. Wyremontowano także dom parafialny „Betania”, w którym gromadzą się na różnych spotkaniach parafianie. To tak w telegraficznym skrócie jeśli chodzi o sprawy materialne. Malużyńscy parafianie, świadomi bycia spadkobiercami wielowiekowej tradycji i religii przodków, przygotowywali się do jubileuszu również duchowo. W roku 2009, dzięki staraniom ks. biskupa Piotra Libery do parafii przybyły relikwie świętego Wojciecha, do tego wydarzenia parafianie przygotowywali się poprzez kilkudniowe wieczorne czuwanie. W lutym powstał Chór Parafialny, który swoim śpiewem upiększa niedzielne nabożeństwa i uroczystości parafialne. Powiększyła się także wspólnota ministrancka o 10 nowych kandydatów. W maju odbyły się Misje Święte prowadzone przez ojców Redemptorystów z Sandomierza. Parafianie podczas 5 dni wspólnej modlitwy przybliżyli się do Boga, by z czystym sercem i sumieniem wziąć udział w uroczystościach jubileuszowych. Na pamiątkę tego wydarzenia postawiono na cmentarzu przykościelnym krzyż, znak naszej wiary, który w czasach obecnych powinien być otoczony szczególnym szacunkiem. Ostatnie dni przed jubileuszem przebiegały bardzo pracowicie. Trzeba było przygotować kościół i otoczenie na to ważne wydarzenie, bowiem zainteresowanie udziałem w tej uroczystości było bardzo duże. Wiele osób, pragnęło wrócić do swojej małej ojczyzny by razem z rodakami świętować to doniosłe wydarzenie.
Jubileusz 600-lecia istnienia naszej parafii- 5 czerwca 2010
Jubileusz 600-lecia powstania parafii w Malużynie, to dzień wyjątkowy dla wszystkich osób należących do tej wspólnoty i nie tylko. Do Malużyna przybyło wtedy wiele osób, które chciały poznać historię tej prastarej parafii. Podczas uroczystości odbyła się uroczysta intronizacja relikwii św. Wojciecha do świątyni. Przed Mszą Świętą na placu przy kościele, na specjalnie przygotowanej scenie odbyła się część artystyczna poświęcona patronowi parafii wykonana przez gimnazjalistów z Młocka i dzieci z Ojrzenia. Uroczystą Mszę Świętą koncelebrował biskup płocki Piotr Libera wraz księdzem infułatem prof. Wojciechem Góralskim, ks. prof. Ireneuszem Mroczkowskim z Płocka, oraz z naszymi rodakami: ks. dr hab. Janem Krajczyńskim i ks. kan. Wiesławem Goszczyckim. W uroczystości brało udział blisko 40 kapłanów. Msza jubileuszowa rozpoczęła się powitaniem wszystkich gości przybyłych na uroczystość przez ks. Kozłowskiego. Proboszcz wspomniał o katastrofie samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem, w której tragicznie zginęła p. senator Janina Fetlińska. Pani Senator miała przybyć do Malużyna, by świętować wraz z okoliczną ludnością wielki jubileusz. Niestety nie doczekała się tej chwili. W uroczystościach uczestniczył mąż p. senator – Włodzimierz Fetliński. Obecni byli także parlamentarzyści: posłowie- Aleksander Sopliński, Mirosław Koźlakiewicz, Robert Kołakowski, marszałek województwa Mazowieckiego Adam Struzik, starosta ciechanowski Sławomir Morawski, burmistrz miasta i gminy Glinojeck Waldemar Godlewski, wójt gminy Ojrzeń Zdzisław Mierzejewski, przedstawiciele ważnych instytucji powiatowych i gminnych, przedstawiciele senatu PWSZ w Ciechanowie z rektorem uczelni prof. Andrzejem Kolasą, przedstawiciele policji, straży pożarnej, myśliwi i leśnicy ze swoimi sztandarami, oraz inni zaproszeni goście.
Biskup płocki w swojej homilii powiedział, że „imię św. Wojciecha jest wciąż znane, kochane i podziwiane”. „Święty Wojciech jest świadkiem niezwykłym" – mówił biskup płocki. – Stawał przed innymi i mówił prawdę, prawdę, której się nie wstydził. Prawdę, w imię której nie dzielił ludzi na lepszych i gorszych. Był świadkiem niezwykłym, bo był świadkiem Jezusa Zmartwychwstałego - tłumaczył bp Libera. "Święty Wojciechu – naucz nas być prawdziwymi świadkami Jezusa Zmartwychwstałego! - zwracał się w homilii ordynariusz. odkreślił, że św. Wojciech angażował się w budowę państwa polskiego i „w ten fundament wniósł swoją męczeńską śmierć”. Nie był politycznym graczem, ale „jego działalność budowała Europę bez barier”. Przekonywał, że świat czeka na takie „apostolstwo Polski wobec Europy i świata”.
Po Mszy Świętej w kościele zabrali głos przybyli goście. Obecny na jubileuszu marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik przypomniał, że w Malużynie w 1410 r. odbyła się jedna z Mszy Świętych z udziałem wojsk króla Jagiełły przed bitwą pod Grunwaldem, której 600-lecie również obchodzimy w tym roku. Głos zabrał także poseł Aleksander Sopliński, składając życzenia całej wspólnocie parafialnej i przekazując na ręce proboszcza list gratulacyjny. Swoje przemówienie wygłosił burmistrz Waldemar Godlewski, który wręczył upominek dla parafian i złożył podziękowanie ks. Kozłowskiemu za zorganizowanie tej uroczystości.
Po Mszy Świętej na placu wokół kościoła odbył się poczęstunek dla osób przybyłych na jubileusz zorganizowany przez niemal wszystkie wioski z terenu parafii. Specjalnie zaproszeni goście zostali przyjęci na obiad w strażnicy OSP Malużyn. Odbyły się również występy Orkiestry Dętej z Glinojecka, zespołu myśliwskiego „Pasja” z Radzymina, zespołu dziecięcego „Ojrzeniacy” , a na zakończenie wystąpił zespół meksykański „Los Amigos”. Zainteresowanie uroczystością okazali także przedstawiciele mediów i prasy. Informacje o jubileuszu 600-lecia naszej parafii ukazały się w gazetach: „ Wieści Glinojecka”, „Tygodnik Ciechanowski”, „Ekstra Ciechanów” oraz w telewizji- w programach informacyjnych TVP INFO. W Katolickim Radio Ciechanów przekazywano szczegółowe informacje nt. historii parafii i przebiegu uroczystości jubileuszowych. Z okazji jubileuszu została wydana książka pt. „Sześćset lat parafii św. Wojciecha w Malużynie” autorstwa Katarzyny Pełki-Ślesickiej. W książce można znaleźć m.in. informacje nt. historii parafii, duszpasterzy w niej pracujących, i życia parafii współcześnie. Pamiątką jubileuszu był także wydany na rok 2010 kalendarz ukazujący piękno zabytkowego kościoła w Malużynie. Oby ta uroczystość była zachętą dla nas wszystkich do tworzenia lepszej przyszłości w naszej wspólnocie.
I rocznica przybycia relikwii św. Wojciecha – 22 października
22 października był kolejną okazją, by tak jak w roku 2009 uczcić naszego patrona św. Wojciecha. Msza Święta odbyła się o godz. 17:00. Przed Mszą Świętą odbyła się procesja z plebanii z udziałem ministrantów, kapłanów zaproszonych na nabożeństwo oraz strażaków, którzy uroczyście wprowadzili relikwie do kościoła. Mszę Świętą koncelebrowali: ks. kan. Krzysztof Kozłowski, ks. prof. Ireneusz Mroczkowski i ks. dr hab. Jan Krajczyński. Na uroczystość przybyli również księża zaprzyjaźnieni z naszą parafią: ks. infułat prof. Wojciech Góralski, ks. prof. Józef Kraszewski oraz ks. prał. Władysław Stradza. Kazanie wygłosił ks. Ireneusz Mroczkowski, były rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku. Szczególne wyrazy podziękowania za przybycie na uroczystość kierujemy do ks. Józefa Kraszewskiego i ks. Władysława Stradzy, którzy mimo ciężkich chorób zechcieli z nami świętować tą ważną dla parafii rocznicę. Zapewniamy o duchowym wsparciu i modlitwie w Waszej intencji.
Uroczystość św. Huberta, odsłonięcie pomnika „Poległy za ojczyznę”- 13 listopada
Tego dnia obchodzono w Malużynie dwie uroczystości: myśliwską i patriotyczną. W pierwszej kolejności w naszym kościele parafialnym odbyły się doroczne uroczystości ku czci patrona myśliwych- św. Huberta. Odprawiona została Msza Święta koncelebrowana przez ks. kan. Krzysztofa Kozłowskiego, ks. Konstantego Kordowskiego z parafii Zaborowo pod Warszawą, ks. Jana Krajczyńskiego naszego rodaka i ks. Józefa Kacperskiego z diecezji w Łomży. W uroczystościach wzięły udział reprezentacje kół łowieckich z terenu diecezji i Ochotniczej Straży Pożarnej ze sztandarami, zespół myśliwski „Pasja” z Radzymina, przybyli goście: burmistrz Waldemar Godlewski, wójt Zdzisław Mierzejewski, parafianie i myśliwi przybywający każdego roku do Malużyna by uczcić swego patrona. Po odegraniu „Powitania” przez Zespół Sygnalistów Myśliwskich w kościele zabrzmiał hymn myśliwych „Darz Bór” oraz „Marsz św. Huberta”. Nastąpiło odnowienie ślubowania myśliwskiego przed ołtarzem św. Huberta i relikwiami św. Wojciecha. Kazanie wygłosił ks. Konstanty Kordowski- były krajowy kapelan myśliwych. „W modlitwie do św. Huberta prosiliśmy, abyśmy prowadzili życie prawdziwie chrześcijańskie. Nie z karabinem w ręku, ale z wysoko wzniesionymi sztandarami, na których wypisane są słowa `Bóg. Honor. Ojczyzna`, rozpoczynamy nowy sezon łowiecki. Ale nie chodzi o to, aby złotymi literami wyszywać te szczególne słowa. Tu rodzą się pytania: czy jestem gotów stanąć za tym wszystkim, co słowo Bóg oznacza? Czy jestem gotów dać słowo honoru i spełniać czyny honoru? Czy kocham moją Ojczyznę, czy dla niej pracuje i uczę się?” - pytał ks. Kordowski. Druga część uroczystości odbyła się na cmentarzu parafialnym, przed odnowioną kwaterą poległych za ojczyznę w 1920 roku. Spoczywają tam żołnierze którzy walczyli w bitwie z bolszewikami, rozegranej 18 sierpnia 1920 roku w lasku „Bartnica” w Malużynie. Reszta polskich żołnierzy i żołnierze radzieccy spoczywają na pobliskiej „Bartnicy”. Odbyła się modlitwa za ojczyznę i apel poległych. Nową kwaterę poświęcił proboszcz ks. kan. Krzysztof Kozłowski. Ksiądz wyczytał nazwiska 3 żołnierzy wypisane na grobowej tablicy, oprócz wypisanych spoczywają tam zwłoki czterech nieznanych żołnierzy. „Mieli tylko po 17 i 22 lata. Ten skrawek ziemi coś nam mówi. To właśnie jest Polska, gdy każdy drobny obowiązek uczciwie wypełnimy. A tego uczymy się właśnie od tych trzech młodych bohaterów”- podkreślał proboszcz parafii. Modlitwę poświęcenia mogiły odmówił ks. prof. Jan Krajczyński, wykładowca UKSW w Warszawie. Głos zabrali Starosta Ciechanowski- Sławomir Morawski i Burmistrz Miasta i Gminy Glinojeck- Waldemar Godlewski. Zespół Sygnalistów Myśliwskich odegrał „Pożegnanie” i „Boże coś Polskę”. Środki na urządzenie kwatery przekazał Wojewoda Mazowiecki.
Rok 2011
09.2011 Poświęcenie Sztandaru Koła Łowieckiego Jedynka
Dnia 24 września 2011 roku o godz.16,00 odbyła się uroczystość poświęcenia sztandaru KŁ "Jedynka". Poświęcenie odbyło się podczas Mszy św. pod przewodnictwem Ks.Prof dr hab. Infułata Wojciecha Góralskiego i Kapelana OC Księdza Krzysztofa Kozłowskiego - sprawowanej z okazji 60- lecia KŁ "Jedynka" - w intencji myśliwych, ich rodzin oraz wszystkich Sympatyków pięknej polskiej przyrody.
Rok 2012
03.2012 – Misterium Męki Pańskiej w kościele Zwiastowania NMP w Maluzynie
Misterium Męki Pańskiej w naszej parafii przygotowało Gimnazjum im. Marii Konopnickiej z Młocka. Odgrywane przez uczniów oraz nauczycieli sceny z ostatnich chwil naszego Zbawiciela Jezusa Chrystusa stanowiły dla parafian formę rekolekcji – przygotowania do przeżycia nadchodzących dni Triduum Paschalnego. Gratulujemy precyzji, doskonałej muzyki wplecionej w tło odgrywanych historycznych wydarzeń oraz postawy pełnej szacunku do wiary, którą wspólnie każdego dnia życia wyznajemy. Dziękujemy również Dyrekcji i Katechetom, którzy nie tylko doskonale przygotowali aktorów do wykonania misterium ale również sami byli aktywni i obecni w czasie jego prezentacji.
04.2012 - Spotkanie integracyjne pracowników i studentów PWSZ w Ciechanowie z mieszkańcami Malużyna.
W dniu 23.04.2012 roku w naszym prastarym kościele odbyła się uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem ks. Dziekana Eugeniusza Graczyka z udziałem Władz oraz społeczności akademickiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Ciechanowie, która dysponuje terenem sportowo-przyrodniczym w Malużynie. Była to niezwykła okazja do integracji wykładowców i studentów z miejscowymi mieszkańcami. Teren podworski w Malużynie stanowi dla uczelni bazę do prowadzenia praktycznych zajęć w zakresie inżynierii środowiska. Druga część uroczystości – przemówienia, piknik przy muzyce na świeżym powietrzu, atrakcje dla dzieci odbyły się na wcześniej wspomnianym terenie boiska wiejskiego. Duże zainteresowanie wśród społeczności akademickiej stanowiła bogata historia Malużyna: miejscowe walki o wolność ojczyzny w czasie wojen i powstań narodowych a także styl i historia zabytkowego kościoła. Ważny przekaz do zebranych gości wygłosił również proboszcz parafii ks. Kan . Krzysztof Kozłowski: „Życzę społeczności akademickiej, żeby znalazła w tym kościele miejsce na zadumę, refleksję, bo dzisiaj w tym zabieganym świecie właśnie takie miejsca są bardzo ważne i cenne. Patronujący parafii święty Wojciech obecny w relikwiach znajdujących się w kościele, poprzez swoje życie i siłę wiary ma również dla Was wiele do powiedzenia.”
Uroczystość uświetnił swoim śpiewem Chór Akademicki. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Ciechanowie ofiarowała parafii Malużyn obraz patrona Św. Wojciecha namalowany przez znanego regionalnego artystę – malarza P. Marka Zalewskiego, który jest związany z Malużynem, często przebywa tu na letnim wypoczynku szukając inspiracji do tworzenia swoich dzieł. Niech ta uroczysta integracja sprawi, że Malużyn ze swym pięknym starym kościołem będzie dla społeczności akademickiej miejscem do którego chce się wracać.
11.2012 – uroczystości myśliwsko-patriotyczne z okazji Święta Odzyskania Niepodległości
Druga sobota listopada znowu zgromadziła myśliwych, leśników oraz wszystkich sympatyków polskiego łowiectwa w Malużynie u Księdza Kapelana PZŁ Okręgu Ciechanowskiego, ks. kan. Krzysztofa Kozłowskiego. Tradycyjnie uroczystości rozpoczęły się uroczystym powitaniem i wprowadzeniem pocztów sztandarowych na Mszę św. ku czci św.Huberta do pięknego zabytkowego kościoła. Podczas Mszy św., której przewodniczył zaproszony przez Księdza Kapelana Ks. Marek Dyga, myśliwy z Gąbina, okolicznościowe słowo wygłosił także myśliwy, ks.Robert Piątkowski z Baboszewa. Wzruszającym momentem świątecznej liturgii jest zawsze odnowienie myśliwskiego ślubowania pod przewodnictwem Księdza Kapelana Krzysztofa Kozłowskiego przed obrazem patrona św.Huberta, w dostojnym towarzystwie pięciu pięknych sztandarów myśliwskich oraz sztandaru gimnazjalistów i sztandarów strażackich.
”Radując się z przeżywania uroczystości ku czci naszego patrona św. Huberta ślubujemy uroczyście:
przestrzegać sumiennie praw łowieckich,
postępować zgodnie z zasadami etyki łowieckiej,
zachowywać tradycje polskiego łowiectwa,
chronić przyrodę ojczystą,
dbać o dobre imię łowiectwa i godność polskiego myśliwego. Tak mi dopomóż Bóg!”
Jakże ważne to słowa i jak dalece zobowiązujące! Niech św.Hubert pomaga wypełniać to ślubowanie w codziennym życiu, a zwłaszcza przy realizowaniu myśliwskiej pasji.
To coroczne zgromadzenie hubertowskie przybrało od kilku lat jeszcze bardziej uroczysty charakter. Zgromadzeni na wspólną modlitwę myśliwi i leśnicy wraz z rodzinami i gośćmi udają się ze światłem – symbolem życia - na miejscowy cmentarz do grobu ”Poległy za Ojczyznę”. Ta mogiła jest symbolem mogił zmarłych myśliwych i leśników oraz mogił tych, którzy oddali swoje życie za wolność Najjaśniejszej Rzeczpospolitej.
Może właśnie dlatego na te uroczystości chętnie przybywają bardzo znamienici obywatele naszej ziemi.
W tym roku w „Hubertusie 2012” udział wzięli m.in. Rektorzy PWSZ z Ciechanowa – Prof. Andrzej Kolasa, Prof. Leszek Zygner wraz z Kanclerzem Uczelni – Piotrem Wójcikiem, burmistrz z Glinojecka – Pan Waldemar Godlewski, wójtowie z Sochocina, Ojrzenia i Lutocina oraz licznie zgromadzeni członkowie rodzin myśliwskich, mieszkańcy okolicznych miejscowości i goście z różnych stron Mazowsza.
Naszą wielką radością i dumą jest fakt, że zielone sztandary myśliwskie i towarzyszące sztandary pod biało-czerwoną flagą pochyliły się z miłością nad grobami poległych, mówił Ksiądz Kapelan.
Nad symboliczną mogiłą poległych, po wspólnej modlitwie, Prof.Andrzej Kolasa przypomniał zebranym, że po wielu latach dopiero w 1989 roku uchwałą sejmu przywrócono w Polsce Święto Niepodległości. Od tego czasu to święto jest jednym z najważniejszych świąt polskich. Te święta przypominają nam o największej wartości niepodległego państwa.
Snując swoją refleksję nad naszą szczególną mogiłą prof.Kolasa podkreślił, że dobrze się stało, że w Polsce święto myśliwskie łączy się ze Świętem Niepodległości, bo łowiectwo towarzyszyło ludziom od zarania ludzkości.
Na cmentarzu zabrał także głos Burmistrz Miasta i Gminy Glinojeck, Pan Waldemar Godlewski. Rozważając tematykę wolności naszej Ojczyzny wskazał na szczególną mogiłę na malużyńskiej nekropolii. Te właśnie osoby i ich następcy – mówił Pan Burmistrz – pokazali, co to jest wolność, potrafili odzyskaną wolność właściwie zagospodarować i bronić jej, gdy tego domagała się chwila.
Uroczystości zakończyły się towarzyskim spotkaniem myśliwych, leśników, ich rodzin oraz przybyłych gości.
Pochylając się zatem z miłością nad naszą historią – trzeba nam z nadzieją patrzeć w przyszłość.
Jeśli do tamtych ofiar krwi i życia dołożymy naszą teraźniejszą uczciwą codzienność – to przyszłość ojczystego domu będzie radością następnych pokoleń Polaków. Tak nam dopomóż Bóg! DARZ BÓR !
Z serdecznym pozdrowieniem
ks.Krzysztof Kozłowski, Kapelan OC PZŁ
Rok 2013
05.2013 Gminne Uroczystości Strażackie ku czci patrona Św. Floriana
Tym razem bardziej uroczyście, jak co kilka lat w kościele w Malużynie zjawili się strażacy z terenu całej Gminy Glinojeck wraz z zaproszonymi gośćmi z różnych szczebli władz gminnych, powiatowych i wojewódzkich. Uroczystość swoją muzyką uświetniła Gminna Orkiestra Dęta z Glinojecka. Podczas Mszy Świętej kazanie do strażaków wygłosił gminny kapelan straży pożarnych ks. Kan Krzysztof Kozłowski podkreślając znaczenie jakie ma strażackie motto – „Bogu na chwałę, ludziom na pożytek”. Kapelan jednocześnie wyraził wielka wdzięczność dla druhów strażaków na których obecność zawsze można liczyć podczas ważnych uroczystości kościelnych. W homilii ksiądz Kozłowski wspominał czasy, gdy wraz z druhami OSP Malużyn reaktywował działalność miejscowej straży „Tak się jakoś w moim kapłańskim życiu składa, że od wielu lat dane mi jest z honorem nosić różne mundury, począwszy od tego munduru duchownego jakim jest sutanna, poprzez mundur myśliwski na mundurze strażackim kończąc. Cieszę się, że przez wiele lat należę do zacnego grona druhów OSP Malużyn. Choć z roku na rok coraz rzadziej ze względu na wiek i stan zdrowia towarzyszę moim kolegom podczas akcji gaśniczych, to zawsze gdy słyszę dźwięk syreny, z okna błogosławię spieszącą na ratunek załogę”. Podczas uroczystości padło również dużo słów ze strony strażaków o potrzebie modlitwy w intencji udanych akcji gaśniczo-ratowniczych. Druga część uroczystości odbyła się na placu przed kościołem przy udziale Burmistrza Miasta i Gminy Glinojeck Waldemara Godlewskiego oraz Starosty Ciechanowskiego Sławomira Morawskiego. Po przemarszu przy muzyce orkiestry na plac dokonano uhonorowania zasłużonych strażaków, gości i ks. Kapelana za zasługi dla rozwoju OSP. Po uroczystościach głównych druhowie, ks. Kapelan i zaproszeni goście udali się do miejscowej strażnicy na poczęstunek. Niech Święty Florian Wam Błogosławi Drodzy Strażacy, chroni Was przed strasznym żywiołem ognia, i pozwala na szczęśliwe powroty z akcji ratunkowych. Szczęść Boże!!!
11.2013 – 90-lecie Polskiego Związku Łowieckiego, Obchody Święta niepodległości.
To świętowanie bogate jest w treści patriotyczne i religijne. Pozostała polska ziemia i tej trzeba bronić. Pozostały polskie lasy, a w nich zwierzyna. Mamy nasze dziedzictwo kulturowe, jakże bogate i piękne – mówił 9 listopada w malużyńskim kościele Zwiastowania NMP bp Piotr Libera.
Słowom biskupa jakby wtórowały zielone sztandary kół łowieckich, galowe stroje myśliwych i leśników i charakterystyczna gra sygnalistów w czasie Mszy Św. padły też ważne słowa o Polsce i o wierze. – Bądźmy dumni, że jesteśmy Polakami, kochajmy Polskę, naszą ojczyznę! (…) Ale są różni ludzie, którzy przedstawiają nam jakieś swoje idee, całkowicie obce naszej kulturze, promują wypaczone ideologie, których nie można pogodzić z Ewangelią, i zamykają usta wielu Polakom, wielu ludziom, którzy lękają się zabrać głos i po prostu krzyknąć: Król jest nagi! – mówił biskup.
Nawiązując do tradycji myśliwskich, symboli i ślubowania złożonego przed ołtarzem św. Huberta, kaznodzieja powiedział: – Myśliwi są na ogół ludźmi o żywym zmyśle wiary. Wierzycie w Boga. Z Bogiem łączycie swoje spotkania, ceremonie, zwyczaje. I dobrze czynicie. (…) Niech wam nigdy nie zabraknie odniesienia do zasad etycznych i moralnych i miejcie radość w sercu – życzył myśliwym biskup płocki. To doroczne spotkanie ludzi z różnych środowisk i pokoleń łączy ta sama pasja, miłość do ojczyzny i wiara w Boga – mówił o myśliwych zrzeszonych w ciechanowskim okręgu Polskiego Związku Łowieckiego ich kapelan, ks. Krzysztof Kozłowski, proboszcz parafii św. Wojciecha w Malużynie.
Rok 2014
11.2014 r. Diecezjalne uroczystości myśliwych ku czci patrona Św. Huberta
Diecezjalna uroczystość ku czci św. Huberta, zgromadziła myśliwych z okręgu ciechanowskiego Polskiego Związku Łowieckiego. Uroczystościom myśliwsko-patriotycznym przewodniczył ks. kan. Krzysztof Kozłowski, proboszcz parafii w Malużynie i diecezjalny duszpasterz myśliwych.
Podwójna okazja gromadzi nas na tym miejscu modlitwy: inauguracja sezonu myśliwskiego na północnym Mazowszu, a także zbliżające się Święto Niepodległości. Aby w pełni przeżywać naszą pasję myśliwską, trzeba w pełni uczyć się dojrzałego patriotyzmu - mówił w kazaniu ks. kan. Krzysztof Kozłowski, kapelan okręgu ciechanowskiego Polskiego Związku Łowieckiego, proboszcz parafii w Malużynie. - Myślę, że bez uczuć patriotycznych myślistwo jest już bardzo bliskie kłusownictwu - zwrócił uwagę.
Po 123 latach odradza się polska państwowość i oto ziemie polskie podzielone przez zaborców znów stanowić miały jedność. Ile trzeba było wysiłku, dobrej woli i miłości do ojczyzny, aby połączyć trzy tak różne ziemie. Pytamy, czy dzisiaj w polskim narodzie jest taka jedność? Czy jest dobra wola, aby usunąć wszelkie podziały i budować jedność dla nas, ale też dla przyszłych pokoleń - kontynuował ks. kapelan.
W trakcie Mszy św., przed ołtarzem św. Huberta, myśliwi odnowili swe ślubowanie. Po jej zakończeniu uczestnicy uroczystości przemaszerowali na miejscowy cmentarz, gdzie modlili się, złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobie młodych żołnierzy polskich poległych w walce o niepodległą Ojczyznę.
W rozmowie z ”Gościem Płockim”, ks. kan. Kozłowski powiedział, że w tych spotkaniach chodzi o budowanie dobrego obrazu Kościoła i myśliwych. To również troska o kulturę, odwoływanie się do tradycji, wartości i patriotyzmu. - Chcemy przeżywać razem myśliwską pasję i patriotyzm - zwrócił uwagę ks. kapelan.
Święto, w którym udział wzięło siedem pocztów sztandarowych kół myśliwskich, poczty: Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Ciechanowie (obecny był rektor doc. Leszek Zygner) i Zespołu Szkół w Młocku, tradycyjnie zwieńczył smakowity, myśliwski poczęstunek.
12.2014 r. Uroczystość Świętej Rodziny – coroczny błogosławieństwa rodzin w naszej parafii.
Jak każdego roku w pierwszą niedzielę po Świętach Bożego Narodzenia w starym zabytkowym kościele w Malużynie, w otoczeniu choinek, które wyhodowane wcześniej przez wielkiego miłośnika przyrody ks. Kan. Krzysztofa w ogrodzie parafialnym dziś pięknie towarzyszą nowonarodzonemu Chrystusowi odbyły się doroczne uroczystości w intencji rodzin zamieszkałych na terenie naszej parafii. Przed rozpoczęciem Mszy Świętej odbyły się piękne Jasełka przedstawione przesz dzieci i młodzież ze szkół z terenu naszej parafii. W kazaniu wygłoszonym nie tylko dla dorosłych ale w szczególności dla dzieci była mowa o doniosłej roli rodziny w życiu społecznym i religijnym. „Dom rodzinny był moim pierwszym seminarium, tu nauczyłem się szacunku do chleba poprzez uczynienie znaku krzyża przed ukrojeniem pierwszego kawałka, od dziecka wstawaliśmy rano by przed pójściem do szkoły być na roratach. Rodzina dawniej i obecnie jest pierwszą i najważniejsza szkołą życia, wiary, mądrości i patriotyzmu”- wspominał ksiądz proboszcz. Na zakończenie uroczystej Mszy Świętej odbyło się błogosławieństwo rodzin poprzez gest nałożenia rąk na głowy wiernych. Każdy z nas miał okazję podziękować Bogu za dobrze przeżyty rok oraz prosić o łaski na następne miesiące naszego życia. Po zakończonych uroczystościach większość z nas pozostała dalej w kościele, szczególnie dzieci, bowiem zaczęło się kolędowanie dzieci przy żłóbku z instrumentalnym udziałem Pana Tomasza Szadkowskiego- naszego organisty. Każdy uczestnik po wykonaniu kolędy na chwałę narodzonego Jezusa otrzymywał drobne upominki i słodkości. Na zakończenie, by nie było mowy że w tej parafii umieją śpiewać tylko dzieci swój ulubiony utwór zaśpiewał również ks. Kan. Krzysztof Kozłowski, a kto bywa na corocznych obchodach ku czci Świętej rodziny ten zna go doskonale (w załączeniu relacja: Uroczystość Świętej Rodziny).
Rok 2015
04.2015 r. – 25-lecie posługi kapłańskiej ks. Kan. Krzysztofa Kozłowskiego w parafii Malużyn.
Gdyby nie było sakramentu kapłaństwa, nie mielibyśmy Pana wśród nas. (…) Kto [bowiem] przyjął wasze dusze do społeczności Kościoła, kiedyście się narodzili? Kapłan. Kto karmi je, by miały siłę do ziemskiego pielgrzymowania? Kapłan. Kto przygotuje je, aby mogły stanąć przed Bogiem (…)? Kapłan. Zawsze kapłan. A kiedy dusza popadnie w grzech śmiertelny, kto ją wskrzesi do życia? (…) Tylko kapłan. (…) Gdybyśmy rozumieli na ziemi, czym jest kapłaństwo, umarlibyśmy nie z przejęcia, lecz z miłości.
- Św. Jan Maria Vianney -
Wielki Czwartek – dzień wspomnienia w Kościele pierwszej Eucharystii sprawowanej przez samego Zbawiciela Jezusa Chrystusa jest dla nas, bożych wyznawców dniem szczególnym, bowiem w tym dniu mieści się istota Bożej Obecności pośród ludzi. W tej obecności Boga w Kościele kluczową rolę sprawują kapłani, którzy poprzez swoją posługę sakramentu pokuty i pojednania, sprawowania Eucharystii, udzielanie sakramentu małżeństwa jednoczą nasze życie z Chrystusem Zbawicielem. Wiele naszych rodzin w swojej historii życia doświadcza również jak cenny jest dar kapłańskiej posługi w trudnych momentach życia, gdy poprzez sakrament namaszczenia chorych otrzymujemy wytrwałość i ukojenie w chorobie, a niekiedy powrót do zdrowia, także w momencie przejścia do wieczności – Wiatyk (ostatnia Komunia Święta) oraz Sakrament Pojednania z Bogiem stanowi dla nas wierzących światło i przygotowanie w tą ostatnią drogę prowadzącą do samego Zbawiciela. Posługa kapłańska stanowi nie tylko ten najważniejszy w życiu wiernych aspekt duchowy kierujący człowieka w stronę Boga, ale polega również na odpowiedzialności za dobra materialne parafii, powierzoną świątynię i jej otoczenie.
Dziś w ten szczególny dzień składamy wyrazy wielkiego uznania i podziękowanie dla proboszcza naszej parafii ks. Kan. Krzysztofa Kozłowskiego za każde dobre-pełne wiary słowo kierowane do nas podczas każdej Mszy Świętej, za zaangażowanie w sprawy społeczne w naszym regionie, poświęconą uwagę każdemu z nas indywidualnie gdy zwracamy się z konkretną sprawą lub problemem. Dziękujemy również za szeroki wymiar wykonanych prac gospodarczych w parafii, których w tym krótkim wspomnieniu nie sposób wymienić. My, rdzenni mieszkańcy tej parafii doskonale widzimy jak przez te 25 lat wiele się ty zmieniło, kościół choć bardzo stary odzyskał swój blask- wyremontowane wnętrze i elewacja, nowy dach, zadbany cmentarz, nowa plebania i budynek gospodarczy, wyremontowany dom parafialny, nowe parkingi, wznowienie działalności malużyńskiej straży pożarnej to w skrócie ukazany owoc naszego wspólnego zaangażowania i oddanej kapłańskiej posługi w naszej parafii. Warto zwrócić uwagę jak wiele powstało w tym czasie 25 lat możliwości pogłębiania wiary poprzez uczestnictwo w modlitwie w naszym kościele, posiadamy przecież w naszej świątyni relikwie naszego patrona Świętego Wojciecha (fragment kości), mamy zatem możliwość powierzać swoje sprawy poprzez Jego pośrednictwo. Także dziś w naszym 600-letnim pięknie odnowionym kościele, klęcząc przed relikwiami naszego patrona powierzamy Bogu naszego proboszcza-ks. Krzysztofa, jego zdrowie, plany na dalsze lata posługi, oraz całą naszą parafię byśmy wszyscy razem przez kolejne lata mogli tworzyć kolejne dobre dzieła na chwałę Boga i na pożytek naszej lokalnej społeczności. Szczęść Boże !!!.
04.2015 – Odpust parafialny oraz uroczystość Bierzmowania w parafii Malużyn.
Piękny słoneczny kwietniowy dzień, śpiew ptaków w parku za kościołem zwiastował już w pełni wiosnę i budził radość wśród ludzi. W parafii Malużyn był jeszcze jeden powód do radości, bowiem dziś miejscowa młodzież przyjęła sakrament bierzmowania z rąk ks. Biskupa Romana Marcinkowskiego. W tym dniu przed relikwiami naszego patrona św. Wojciecha nasza młodzież wyznała swoją wiarę i gotowość by iść przez dalsze życie z wiarą i powierzać Bogu swoje codzienne sprawy. Biskup Roman Marcinkowski w homilii wygłoszonej do młodzieży podkreślał niezwykłą rolę wiary w naszym życiu odnosząc się do przykładu Świętego Wojciecha, tłumaczył jakie wartości ma dla nas żyjących współcześnie do przekazania nasz patron. W czasie uroczystości ks. Kan Krzysztof Kozłowski przedstawił w krótkim słowie księdzu biskupowi szczegóły życia naszej parafii oraz sprawozdanie z wykonanych prac przy kościele. Po uroczystościach była okazja by zrobić pamiątkowe zdjęcie z księdzem biskupem, odbyło się również spotkanie z ministrantami, którzy w naszej parafii od lat stanowią liczną grupę zaangażowaną w życie liturgiczne wspólnoty. (link do fotografii: Odpust parafialny oraz uroczystość Bierzmowania w parafii Malużyn)
05.2015 r. Ks. Kan. Krzysztof Kozłowski, proboszcz Parafii Pw. Św. Wojciecha W Malużynie, mianowany Kanonikiem Gremialnym Kapituły Kolegiackiej Pułtuskiej.
Decyzją Biskupa Biskupa Płockiego Piotra Libery z dnia 14 maja 2015 roku Ksiądz Krzysztof Kozłowski został włączony do grona kanoników gremialnych Kapituły Kolegiackiej Pułtuskiej. W dokumencie nominacyjnym Ksiądz Biskup Piotr napisał: "Włączenie Księdza Proboszcza w skład tego gremium jest docenieniem dotychczasowej służby Kościołowi na różnych odcinkach życia pastoralnego naszej diecezji. Dziękuję zwłaszcza za owocną pracę w parafii Malużyn i wszelkie dobre dzieła, które udało się zrealizować".
Kilka miesięcy później 27 sierpnia 2015 roku J.E.Ksiądz Biskup Dr Piotr Libera nadał Księdzu Kanonikowi Krzysztofowi medal "Zasłużony dla katechizacji diecezji płockiej" jako wyraz uznania i wdzięczności za owocną współpracę z Wydziałem Katechetycznym Kurii Diecezjalnej Płockiej w dziale wychowania i katechizacji dzieci i młodzieży".
Podczas majowych uroczystości w malużyńskiej świątyni dokument nominacyjny właczający ks. Kan. Krzysztofa Kozłowskiego do gremium Kanoników Kapituły Kolegiackiej Pułtuskiej uroczyście odczytał i wręczył prepozyt kapituły ks. Infułat. Ludomir Kokosiński życząc wielu Bożych łask w dalszej kapłańskiej posłudze.
(link do fotografii: Mianowanie na Kanonika Gremialnego Kapituły Kolegiackiej Pułtuskiej)
06.2015
W czerwcu 2015 roku odbyła się pielgrzymka do Pragi. Delegacja parafian miała możliwość odwiedzić miejsce związane z początkiem misyjnej działalności naszego patrona św. Wojciecha. Czas ten poświęcony na modlitwę, stał się również miłym integracyjnym wyjazdem dla wszystkich uczestników. Niech Św. Wojciech wyprasza dla nas Wszystkich wiele Bożych łask.
(link do fotografii: Pielgrzymka do Pragi)
10.2015 – Nawiedzenie Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w parafii Malużyn.
Do parafii z ponad 600-letnim rodowodem, do średniowiecznej świątyni, ale przede wszystkim do żywego Kościoła wiernych przybyła ikona Czarnej Madonny. Mszy św. na rozpoczęcie doby nawiedzenia przewodniczył bp Roman Marcinkowski.
To nawiedzenie wpisuje się do najważniejszych wydarzeń w historii 605 lat istnienia parafii św. Wojciecha. Szczególny był również dzień maryjnego nawiedzenia, gdy w liturgii Kościoła wspominano św. Jana Pawła II oraz obchodzono wspomnienie przeniesienia relikwii św. Wojciecha. Faktycznie, do zabytkowego XV-wiecznego kościoła w Malużynie, w 2009 roku, wprowadzono relikwie świętego biskupa i męczennika, a ten dzień stał się odtąd parafialnym odpustem.
Teraz przybyła Maryja w znaku ikony nawiedzenia. Uroczystej procesji i Mszy św. przewodniczył bp Roman Marcinkowski.
Matka przychodzi do swoich dzieci. Wchodzi w niepewności i nadzieje młodych, w problemy rodzin, w cierpienie chorych i starszych - mówił ks. kan. Krzysztof Kozłowski, witając obraz w imieniu całej parafii. - Matko, wejdź w odruchy naszych serc, bo w każdym z nas odzywa się pragnienie, aby blisko każdego z nas była Mama. Chcemy wtulić się w Ciebie - mówił wzruszony ks. proboszcz.
Dziękujemy Ci za dar ojcostwa i macierzyństwa. Prosimy, naucz nas budować więzy międzypokoleniowe - prosili rodzice. Panią Jasnogórską witali również nauczyciele i wychowawcy, dzieci i młodzież.
Jedną z tajemnic naszej wiary jest prawda, że Bóg daje nam Matkę - powiedział w kazaniu bp Roman Marcinkowski. Przywołując postać i nauczanie św. Jana Pawła II, zwrócił uwagę, że wpatrując się w wizerunek jasnogórski, powinniśmy odczytać Boży zamysł dotyczący małżeństwa i rodziny. - Małżeństwo ma być nierozerwalne, wierne i płodne. Bóg wybrał rodzinę, aby przyjść na świat. Przez rodzinę zbliżył się do każdego człowieka, aby nauczyć go kochać - mówił biskup.
Rodzina jest środowiskiem najbardziej przyjaznym dla życia. Jest przestrzenią, w której bierzemy za siebie odpowiedzialność i rozwijamy się. Jest to środowisko wychowania do wartości - stwierdził bp Marcinkowski.
Parafia Malużyn była ostatnią z dekanatu ciechanowskiego zachodniego, która przeżywała nawiedzenie ikony jasnogórskiej. Kolejnym, 13. dekanatem diecezji płockiej, którzy przyjmie obraz Czarnej Madonny, będzie dekanat ciechanowski wschodni.
(fotorelacja: Nawiedzenie Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w parafii Malużyn)
Rok 2016
05.2016 – Gminny Dzień Strażaka
7 maja w sobotę w Malużynie odbyły się uroczyste obchody Gminnego Dnia Strażaka. Podczas uroczystej Eucharystii sprawowanej przez gminnego kapelana straży pożarnych brały udział wszystkie strażackie poczty sztandarowe z Gminy Glinojeck, zaproszeni goście z Państwowej Straży Pożarnej z Ciechanowa, przedstawiciele władz Gminy Glinojeck i Ojrzeń oraz władz powiatowych. Uroczystości swoją muzyką uświetniła Orkiestra Dęta z Glinojecka, sami druhowie aktywnie uczestniczyli w liturgii Mszy Świętej poprzez czytanie modlitwy wiernych oraz procesji z darami. Po Eucharystii druhowie na czele pocztów sztandarowych przemaszerowali na plac apelowy przed kościół w Malużynie. Ksiądz kapelan Krzysztof Kozłowski, który sam jest druhem OSP Malużyn, w strażackim mundurze poświęcił strażackie wozy, by sprawnie służyły w akcjach gaśniczo-ratunkowych. Następnie dokonano honorowych odznaczeń wszystkich zasłużonych dla pożarnictwa druhów oraz ks. Kapelana. Po głównych uroczystościach na placu odbył się krótki koncert orkiestry dętej z Glinojecka. W miejscowej strażnicy zorganizowano poczęstunek dla druhów oraz zaproszonych gości. Niech Święty Florian Błogosławi Wam Strażacy w każdej akcji którą z zaangażowaniem i poświęceniem wykonujecie.
Modlitwa Strażaka
Gdy obowiązek wezwie mnie
Tam wszędzie, gdzie się pali,
Ty mi, o Panie siłę daj,
Bym życie ludzkie ocalił.
Pozwól, niech dziecko póki czas
Z płomieni cało wyniosę,
Przerażonego starca daj
Ustrzec przed strasznym losem.
Daj, Panie, czujność, abym mógł
Najsłabszy słyszeć krzyk,
Daj sprawność i przytomność, bym
Ugasił pożar w mig.
Swe powołanie pełnić chcę
I wszystko z siebie dać:
Sąsiadów, bliźnich w biedzie strzec
I o ich mienie dbać.
A jeśli taka wola Twa,
Bym życie dał w ofierze,
Ty bliskich mych w opiece miej.
O to Cię proszę szczerze.
06.2016 – Jubileusz 40-lecia Święceń Kapłańskich ks. Kan. Krzysztofa Kozłowskiego
Niedziela 26 czerwca 2016 to szczególny dzień dla naszego proboszcza ks.kan. Krzysztofa Kozłowskiego, ale również dla całej wspólnoty parafii Św. Wojciecha w Malużynie, bowiem tworzymy wspólnie tą parafię od ponad 26 lat. Podczas uroczystej Mszy Świętej koncelebrowanej przez ks. Jubilata, naszego rodaka ks. Prof. Jana Krajczyńskiego oraz ks.Piotra Siołkowskiego z parafii Czernikowo k. Torunia, w kościele oraz na przykościelnym placu zgromadziła się wielka rzesza wiernych licząca z pewnością kilkaset osób. Homilię wygłosił ks.prof. Jan Krajczyński.Po uroczystej Eucharystii w kościele nastąpił czas na przemówienia i składanie życzeń, wybrzmiało dużo szczerych i pełnych uznania słów. W uroczystości brali udział przedstawiciele władz Gminy Glinojeck z P. Burmistrzem Waldemarem Godlewskim na czele, Wójt Gminy Ojrzeń P. Zdzisław Mierzejewski, przedstawiciele władz Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Ciechanowie, Straże Pożarne, przedstawiciele Okręgowej Rady Łowieckiej oraz wszyscy którzy chcieli podziękować księdzu Krzysztofowi za Jego pełną zaangażowania kapłańską posługę. Po uroczystych przemówieniach na przykościelnym placu odbył się piknik dla wszystkich uczestników uroczystości, gdzie przy wspólnej muzyce i poczęstunku parafianie i zaproszeni goście wraz z księdzem Jubilatem spędzili miło niedzielne popołudnie. Szczęść Boże na dalsze lata kapłańskiej posługi.
(link do fotorelacji: Jubileusz 40-lecia Święceń Kapłańskich ks. Kan. Krzysztofa Kozłowskiego)
08.2016 – Pielgrzymka Święta Lipka – Stoczek Klasztorny – Gietrzwałd
W sierpniu grupa naszych parafian udała się pielgrzymim szlakiem : Święta Lipka – Stoczek Klasztorny – Gietrzwałd by tak jak co roku zawierzyć nasze sprawy Matce Bożej. Dziękujemy Bogu za ten wspólny, mile i owocnie spędzony czas.
(fotorelacja: Pielgrzymka Święta Lipka – Stoczek Klasztorny – Gietrzwałd)
Rok 2017
12.2017 – Boże Narodzenie – Pasterka
„Pasterka i bożonarodzeniowe nabożeństwa są w malużyńskim kościółku wyjątkowo ciepłe – na dworze śnieg, mróz, w nocy tylko blask wigilijnej gwiazdy przebija się przez zmrożone powietrze, a wewnątrz jasno, przytulnie.
Kolędy obwieszczające Jezusowe narodziny unoszą się aż pod sufit, ulatują, płyną przez Malużyn, przez las, aż po skutą lodem Wkrę.
Może sprawia to klimat małych kościółków. A może proboszcz ksiądz Krzysztof Kozłowski, wielki miłośnik przyrody, wpływa na pasterkową aurę. A może ludzie z tej zagubionej wśród lasów wsi, twardzi, zaradni, a jednocześnie dobrzy, serdeczni, promieniują świątecznym ciepłem...
W każdym razie jest tak od wieków – dokładnie od sześciu stuleci, z krótkimi przerwami na największe wojny, gdy trwoga ogarniała Mazowsze i nie czas było na radość. Parafia w Malużynie utworzona została w początkach XV wieku. Erygował ją biskup płocki Jakub z Korzkwi, zaś fundatorem pierwszego kościółka był Piotr Grzywa, właściciel Malużyna i Radzymina. Przekazy, bardziej legendarne niż historyczne, powiadają, że działo się to w tym czasie, kiedy polsko-litewskie wojska maszerowały na zakon krzyżacki, którego wojska zostały potem rozbite pod Grunwaldem.
Parafii nadano imię świętego Wojciecha, którego kult upowszechniał się w tym czasie na Mazowszu, przywiązanym do legendy jakoby późniejszy święty wędrował tędy w czasie swej wyprawy do Prus.”
Tak obrazowo, wyjątkowo i szczególnie brzmi fragment artykułu pt. „Jej patronem święty Wojciech” ukazanego dnia 23 grudnia 2010 roku w Tygodniku Ciechanowskim. Z powyższym opisem trudno się nie zgodzić, bowiem klimat odrestaurowanego naszego kościoła jest wyjątkowy właśnie w okresie bożonarodzeniowym. Klęcząc przed żłóbkiem w towarzystwie wielu prastarych rzeźb które liczą ponad 500 lat i ornamentów zdobiących ołtarze, organy i ściany świątyni odnajdujemy spokój i zadumę, której coraz bardziej brakuje we współczesnym świecie. W tej ciszy nasuwa się myśl nie tylko o tym co tu i teraz, ale również to miejsce przypomina o naszych przodkach, ich przeżywaniu trudu codzienności ale też wiary która właśnie odzwierciedlała się w tym miejscu. Tegoroczne święta w naszym kościele jak zawsze przebiegały w sposób bardzo uroczysty. Na zewnątrz mróz i śnieg, świątynia przepełniona mrokiem- jedynie ołtarzowe świece dają blask niczym gwiazda prowadząca Mędrców do Betlejem, kościół wypełniony po brzegi wiernymi oczekującymi na uroczyste wybrzmienie kolędy zwiastującej narodziny Chrystusa. W tym cichym oczekiwaniu po uroczystym wejściu celebransów z ministrantami do kościoła przez frontowe drzwi w mroku wybrzmiewa kolęda „Wśród nocnej ciszy..”, w świątyni rozświetlił się blask oświetlenia i rozpoczęła się uroczysta Eucharystia. Niech po tak radosnym, ale jednocześnie pełnym zadumy nabożeństwie w te Święta Bożego Narodzenia i w Nowym Roku gości w naszych domach pokój i radość a Chrystus niech błogosławi.
Rok 2018
Sierpień 2018 r. Nawiedzenie obrazu i relikwii św. Stanisława Kostki.
W 450. rocznicę narodzin dla nieba św. Stanisława Kostki w diecezji płockiej miała miejsce peregrynacja relikwii i obrazu Patrona. Święty Stanisław Kostka zawitał również do naszej parafii w sierpniu bieżącego roku. Przy wjeździe do Malużyna, obok cmentarza parafialnego duża grupa miejscowej młodzieży, starszych i dzieci z szacunkiem i modlitwą powitała obraz i relikwie swojego patrona. Potem w uroczystej asyście strażackich pocztów sztandarowych ruszyła procesja do świątyni w której młodzież z zadumą niosła wizerunek wraz z relikwiarzem. W czasie Mszy Świętej podczas kazania dla młodzieży i dzieci ks. Kanonik Krzysztof Kozłowski wskazywał istotne cechy do naśladowania jakie można odnaleźć w świadectwie życia ich patrona. Po Mszy Świętej pod kierownictwem organisty P. Tomasza Sadkowskiego młodzi ludzie przy akompaniamencie gitary -śpiewem kierowali modlitwę do Świętego Stanisława Kostki w swoich osobistych intencjach. Niech będzie on dla młodego pokolenia duchowym przewodnikiem na nowe tysiąclecie dziejów Kościoła.
(fotorelacja: 1.Nawiedzenie obrazu i relikwii św. Stanisława Kostki ; 2.Nawiedzenie obrazu i relikwii św. Stanisława Kostki)
Nie tylko władze kościelne zauważały sumienną pracę Ks. Kanonika Krzysztofa Kozłowskiego Kozłowskiego. Na podstawie & 2 uchwały Nr 142/06 Sejmiku Województwa Mazowieckiego z dnia 10 lipca 2006 roku w sprawie ustanowienia Medalu Pamiątkowego „PRO MASOVIA” Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik dnia 22 września 2018 roku nadał Księdzu Kanonikowi Krzysztofowi Kozłowskiemu Medal Pamiątkowy „PRO MASOVIA”.
"Za wybitne zasługi oraz całokształt działalności na rzecz województwa mazowieckiego wyróżniam Księdza Kanonika Krzysztofa Kozłowskiego Medalem Pamiątkowym PRO MASOVIA".
Rok 2019
05.2019 - 90-lecie Ochotniczej Straży Pożarnej w Malużynie
11 maja 2019 roku w Malużynie odbyły się uroczystości jubileuszowe 90-lecia OSP Malużyn oraz Gminnego Dnia Strażaka. Obchody rozpoczęły się o godz. 12.00 w kościele parafialnym p.w. Św. Wojciecha w Malużynie. Mszę wspólnie odprawili ks. Kan. druh Krzysztof Kozłowski oraz ks. Janusz Rumiński (proboszcz parafii Sulerzyż).Oprawę Mszy Świętej wykonała Gminna Orkiestra Dęta z Glinojecka. Następnie, przybyli goście przenieśli się na plac przy parku dworskim, gdzie oficjalnego otwarcia obchodów dokonał burmistrz Miasta i Gminy Glinojeck P. Łukasz Kapczyński.
Po oficjalnym przywitaniu zebranych gości, rys historyczny jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Malużynie przedstawił druh Artur Woźnicki – Prezes Zarządu OSP w Malużynie. Wspomniał jak wielkie zaangażowanie w reaktywację i odbudowę malużyńskiej OSP wykazał miejscowy proboszcz ks. Kan. Krzysztof Kozłowski, który do dziś jest druhem aktywnie uczestniczącym w życiu straży. Dla uczczenia jubileuszu 90-lecia jednostki OSP w Malużynie odbyła się również ceremonia wbijania pamiątkowych gwoździ w drzewiec sztandaru. Jubileusz to doskonała okazja do podziękowań, wręczeń medali i odznaczeń. W imieniu Marszałka Województwa Mazowieckiego pamiątkowy medal PRO-MASOVIA dla jednostki OSP w Malużynie wręczyli Joanna Potocka – Rak (starosta Powiatu Ciechanowskiego), Sławomir Morawski (prezes honorowego ZOP ZOSP RP w Ciechanowie oraz przewodniczący Rady Powiatu Ciechanowskiego) i Łukasz Kapczyński (burmistrz miasta i gminy Glinojeck). W uroczystych obchodach 90-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Malużynie oraz Gminnym Dniu Strażaka wzięli udział przedstawiciele władz państwowych, samorządowych - zarówno gminnych, jak i powiatowych, a także poczty sztandarowe z jednostek strażackich w Glinojecku, Ościsłowie, Sochocinie, Milewie oraz Kępie.
Po części oficjalnej zgromadzeni goście wysłuchali koncertu Orkiestry Dętej OSP Glinojeck pod batutą Witolda Nowakowskiego, a także obejrzeli występ artystyczny przygotowany przez dzieci ze Szkoły Podstawowej w Malużynie. Każdy mógł spróbować lokalnych specjałów przygotowanych przez aktywnie działające Koło Gospodyń Wiejskich w Malużynie oraz mieszkańców tego sołectwa. Na placu były również stanowiska z licznymi atrakcjami dla dzieci i młodzieży. Można było m.in. zmierzyć poziom cukru we krwi oraz sprawdzić swoje umiejętności podczas masażu serca. Przygotowana została również wspólna biesiada z zespołem DX. Niech radość tego pięknego jubileuszowego dnia towarzyszy wszystkim druhom podczas wykonywanej pracy, a Święty Florian wyprasza dla Nich wiele Bożych Łask.
(fotorelacja: 90-lecie Ochotniczej Straży Pożarnej w Malużynie)
Rok 2020
07-09.2020 r. Prace renowacyjne przy naszym kościele parafialnym oraz budowa grobowca dla kapłanów.
Blisko 7 mln zł na prace remontowe i konserwatorskie mazowieckich zabytków – taką decyzję podjęli radni województwa mazowieckiego. – suma ta pomoże odnowić 90 mazowieckich obiektów. To bardzo ważne wsparcie. Każdy z nich przez swoją historię jest nieodłącznym elementem naszej regionalnej tożsamości – podkreślał marszałek Adam Struzik.
To niezwykle istotne wsparcie, dzięki któremu nasze mazowieckie perełki architektury mają szansę cieszyć i zachwycać kolejne pokolenia. Wybrane projekty dotyczą zarówno renowacji obiektów sakralnych, jak i dworków czy zabytkowych parków – zaznacza wicemarszałek Wiesław Raboszuk.
Parafia Malużyn została również objęta powyższym wsparciem finansowym w kwocie 60 000,00 PLN. Renowacja zabytku polegała na oczyszczeniu elewacji kościoła, uzupełnieniu spróchniałych elementów górnego gzymsu, zabezpieczenie drewna przed zniszczeniem i wilgocią oraz impregnacja przeciwpożarowa, na zakończenie elewacja została zaimpregnowana kolorem. Taki sam remont został przeprowadzony na wieżyczce kościoła oraz dzwonnicy, która jest najstarszym tego typu obiektem drewnianym na Mazowszu (1655 rok).
Kolejną inwestycją finansowaną ze środków parafii była budowa nowego grobowca miejscowych kapłanów, który będzie usytuowany przy głównej alei cmentarza.
Niech nowe inwestycje przeprowadzone w parafii nie tylko cieszą oko ale również świadczą o dobrej gospodarności proboszcza, ofiarności parafian i o tym, że wspólnie potrafimy uszanować nasze miejsce modlitwy- powierzoną nam przez naszych przodków świątynię i cmentarz.
Rok 2021