
Witamy na oficjalnej stronie parafialnej
Strona internetowa parafii w Malużynie powstała w 2010 roku, w którym wspólnota obchodziła 600-lecie swojego istnienia. Została stworzona z myślą o parafianach i osobach zainteresowanych życiem tej lokalnej społeczności chrześcijańskiej. Na stronie parafialnej znajdują się m.in. informacje o bogatej historii kościoła, patronie - św. Wojciechu, aktualnym życiu parafii a także fotoreportaże z ważnych uroczystości. Zapraszamy do częstego odwiedzania naszego serwisu i włączania się w tworzenie przyszłości wspólnoty parafialnej w Malużynie.
Serdecznie pozdrawiamy
Ksiądz Proboszcz i Redakcja
Parafia Rzymskokatolicka: pw. Św. Wojciecha
Kościół parafialny: pw. Zwiastowania NMP
Malużyn 55a, 06-452 Glinojeck
Proboszcz: ks. mgr Robert Kamiński
Terytorium: Baraniec, Bielawy, Brody Młockie, Janowo, Kałki, Konradowo, Kopacze, Lipiny, Luberadz, Luberadzyk, Malużyn, Młock, Płaciszewo, Przyrowa, Sadek, Wola Młocka
Księgi metrykalne chrztów: od 1926 r.
Księgi metrykalne ślubów: od 1928 r.
Księgi metrykalne zgonów: od 1910 r.
Odwiedza nas 21 gości oraz 0 użytkowników.
Parafia Rzymskokatolicka w Malużynie należy do najstarszych na Mazowszu. Została erygowana przez biskupa Jakuba z Korzkwi w 1410 roku. Można przypuszczać, że data założenia parafii była związana z przemarszem wojsk króla Władysława Jagiełły pod Grunwald. Nie ma na to jednoznacznych dowodów, jednak odtworzona przez współczesnych historyków trasa przemarszu wojsk Jagiełły pozwala tak sądzić. Jan Długosz zapisał w swojej kronice: „Po śniadaniu król zwinął obóz i przybył tego dnia (6 lipca 1410 r.) do pewnej wsi nad rzeką Wkrą”. Warto podkreślić, że w owym czasie nad Wkrą nie erygowano innej parafii.
W 1470 roku miał miejsce pożar świątyni. Wtedy zbudowano obecną świątynię drewniano - murowaną z dwiema bocznymi kaplicami. Fundatorem malużyńskiego kościoła był Piotr Grzywa, dziedzic Radzymina i Malużyna. Grzywowie przybrali później nazwisko Malużyńskich. W tym czasie proboszczem był Jan Grzywa - syn dziedzica. Styl budowy prezbiterium jak i czas powstania są zbieżne z czasem budowy fary ciechanowskiej i kościoła św. Tekli. Pozwala to przypuszczać że malużyńskie prezbiterium mogli budować majstrzy krzyżaccy po zakończonej budowie w Ciechanowie. Kościół był kilkakrotnie przebudowywany i remontowany, m.in. w 1640 roku, wtedy usunięto boczne kaplice i kościół przybrał obecną formę. Po tak kapitalnym remoncie odbyła się konsekracja 16 maja 1649 roku, której dokonał biskup Wojciech Tolibowski. Z tego okresu pochodzi ołtarz główny i barokowa ambona. Kolejne prace remontowe przeprowadzono w 1853 roku, wtedy zbudowano wieżę na kościele. W 1883 wykonano obecne ołtarze boczne i chrzcielnicę.
Z tego okresu pochodzą obrazy w ołtarzu głównym:
Obrazy te wykonano we Włoszech.